Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego też do jej aranżacji trzeba podejść trzymając się kilku zasad – musi być praktycznie, trwale i elegancko. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest oczywiście blat, który stanowi także element dekoracyjny. Jaki powinien być jego kolor? Czy istnieje ponadczasowa klasyka lub zasada, którą należy się kierować?
Dobór blatu kuchennego może być nie lada wyzwaniem. Trzeba pogodzić ze sobą zarówno jego dekoracyjny wygląd, jak i funkcjonalność, która musi iść w parze z wytrzymałością. Powinien on ponadto współgrać z pozostałymi meblami – czy istnieje zatem klucz doboru kolorystycznego? A może to ten element wystroju, który traktuje się indywidualnie?
Meble i blaty w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka muszą spełniać określone wymagania, dzięki którym są one funkcjonalne i przede wszystkim trwałe. To nie tylko odporność na wilgoć czy zabrudzenia, ale też na uszkodzenia mechaniczne i silne detergenty.
W takiej roli najlepiej odnajdą się blaty kompozytowe, kwarcowe, konglomerat kwarcowy oraz niezniszczalne blaty granitowe. Są wyjątkowo trwałe, stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości i przede wszystkim uniwersalne, bowiem pasują tak i do klasycznych kuchennych aranżacji, jak i nowoczesnych jadalni.
Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się ciemne, nowoczesne kuchnie – to nie tylko czerń, ale również grafity, które przenoszą wnętrza nad skandynawskie klify. Dobór koloru blatu kuchennego zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Stosując ciemny blat z granitu lub kwarcu stworzymy jednolitą przestrzeń, do której będą pasować różne dodatki – możemy je zmieniać sezonowo lub zgodnie z obowiązującymi trendami. Blat do ciemnych mebli kuchennych może również różnić się o kilka tonów od samych frontów, co z pewnością wydobędzie z aranżacji głębię.
Doskonałym blatem do ciemnych mebli kuchennych są także delikatne szarości oraz biel – wprowadzą one kontrast, który z pewnością przykuje wzrok.
Drewno w aranżacji wnętrz jest dość powszechnym materiałem, który może wprowadzić do wnętrz rustykalny klimat. Z takim surowcem doskonale komponują się naturalne kamienie – szczególnie granity. Kolor blatu powinien być uzależniony od lakieru lub lakierobejcy, jaką pokryte są fronty szafek, choć w tego typu wnętrzach możliwy jest także eklektyzm, który bazuje na silnych kontrastach.
Z jasnymi odcieniami drewna dobrze komponuje się kwarc, który dodaje całemu wnętrzu lekkości. Ciemny i ciężki dąb z kolei doskonale będzie współgrał z kompozytem kwarcowym, który nada mu delikatności.
Rozpoczynając aranżację wnętrz pod uwagę należy wziąć całokształt, a zatem nie tylko same szafki, ale również i podłogę, a także glazurę lub gres, aby całość stanowiła spójną kompozycję. Jeśli podłoga w kuchni wyłożona jest marmurem, jasne materiały warto zastosować także na blatach – dzięki temu pomieszczenie będzie nie tylko nowoczesne i pełne blasku, ale również odpowie na trend jakim jest styl glamour.
Położenie tego samego materiału na podłogę, jak i na blat optycznie powiększa przestrzeń, ale też i wprowadza harmonię, która jest niezwykle ważnym aspektem aranżacyjnym
Wybór blatu do kuchni jest zatem wyborem trudnym, który musi uwzględniać tak i kuchenne meble, ściany czy podłogę, jak i preferencje właściciela – nie ma nic przyjemniejszego niż przygotowanie posiłków w miejscu, w którym czujemy się dobrze i swobodnie.