Blat kwarcowy czy granitowy – jaki wybrać?

Blat kwarcowy czy granitowy - jaki wybrać
Data2023-06-19

Aranżacja, remont lub przemeblowanie kuchni – to sytuacje, w których decydujemy się na zakup nowego blatu. W trakcie przeglądania dostępnych opcji warto wziąć pod uwagę walory estetyczne jak i praktyczne. Blat powinien być wytrzymały – powinien przez wiele lat tworzyć trwałą i solidną podstawę do przeprowadzania rozmaitych kuchennych prac. Ponadto powinien być estetycznym zwieńczeniem kuchennej aranżacji i prezentować atrakcyjną kolorystykę i sposób wykończenia. Blat to inwestycja na lata, dlatego jego zakup powinien być przemyślany i zaplanowany. 

Kamień i jego walory użytkowe

Warunki panujące w kuchni wpływają na sposób użytkowania obecnego w niej wyposażenia, w tym także blatów. Popularnym wyborem są modele kamienne, wśród których najpopularniejsze okazują się blaty kwarcowe i granitowe. Kamień jest pod wieloma względami surowcem trafionym w kuchni – jest odporny na wysokie temperatury oraz kontakt z nagrzanymi przedmiotami. Jest też trwały, solidny i odporny na uszkodzenia typu mechanicznego, choć oczywiście nie jest niezniszczalny. Zagrażają mu potencjalne draśnięcia, zarysowania oraz matowienie. 

Blat kamienny może jednak okazać się wrażliwy na pewne grupy czynników i oddziaływań, takich jak wilgoć, chemikalia, źle dobrane detergenty, tłuste plamy. Pod wpływem kontaktu z nimi na powierzchni blatu kamiennego mogą pojawić się przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Dlatego wszyscy właściciele blatów kamiennych powinni regularnie dbać o ich stan – na bieżąco usuwać pojawiające się zabrudzenia oraz stosować dedykowane do nich impregnaty. 

Blat kwarcowy – kiedy i dlaczego warto go wybrać?

Kwarc to materiał wykorzystywany do tworzenia tzw. konglomeratu kwarcowego, czyli mieszaniny naturalnego kruszywa z dodatkiem żywicy i wybranych barwników. Jest to popularna i coraz chętniej wybierana alternatywa względem tradycyjnym blatów kamiennych. Blaty z konglomeratu kwarcowego mogą mieć różną kolorystykę, naturalne struktury, linie i desenie. Są wysoce estetyczne i nadają się do stosowania w kuchniach urządzonych ze smakiem, jak również tych typowo domowych, w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. 

Konglomerat kwarcowy jest nieco mniej trwały w kontakcie z wysokimi temperaturami. Dlatego osoby decydujące się na taki blat nie powinny stawiać na nim rozgrzanych patelni ani garnków. Pod kątem odporności na wilgoć, konglomerat gwarantuje najlepsze warunki. Jest w niewielkim stopniu nasiąkliwy, a utrzymanie go w czystości jest łatwe. Wystarczy regularnie przecierać jego powierzchnię nawilżona gąbką, co pozwoli zebrać wszelkie zabrudzenia, pyłki i ciecze. Warto jednak osłaniać blat przed działaniem promieni słonecznych, unikać długotrwałej ekspozycji na słońce oraz stosować zabezpieczające przed tym detergenty. 

Blat granitowy – zalety i wady wyboru 

Granity to materiał luksusowy, o niezwykłym wyglądzie, połysku oraz głębokiej kolorystyce. Jest też wysoce funkcjonalny i odporny. Świetnie radzi sobie w kontakcie z wysokimi temperaturami, które nie deformują jego struktury. Jest też odporny na oddziaływanie zagrażające innym gatunkom kamienia – wilgoć, zachlapanie, plamy sosu, zabrudzenia organiczne. Ich usunięcie z powierzchni kamienia przebiega szybko i łatwo i nie wymaga użycia specjalnych środków chemicznych lub narzędzi. Ponadto jest odporny na zarysowania i draśnięcia, co w ostateczności pozwala nawet na krojenie bezpośrednio na powierzchni blatu, bez obaw o jego uszkodzenie. 

Minusy blatów granitowych dotyczą przede wszystkim jego dużej masy. Dlatego coraz częściej w kuchniach pojawiają się blaty cienkie, o grubości na poziomie zaledwie 2 cm. 1 metr kwadratowy takiego blatu będzie ważył około 60 kg. 

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź