Jak odnowić blat kuchenny?

blat kuchenny
Data2023-06-25

Blaty kuchenne to element wyposażenia wykorzystywany przez wiele lat. Dlatego warto troszczyć się o nie, regularnie czyścić oraz stosować specjalne środki dedykowane do ich pielęgnacji. Renowacja dotychczas użytkowanego blatu jest możliwa, łatwa o przeprowadzenia i często wymaga zastosowania specjalnych preparatów. Poniżej przyglądamy się temu tematowi z bliska – podpowiadamy jak troszczyć się o blaty z konkretnych materiałów oraz po jakie rozwiązania w ich przypadku warto sięgnąć. Wbrew pozorom renowacja blatu nie jest ani zadaniem trudnym do realizacji, ani wymagającym pomocy specjalisty. 

Renowacja blatów drewnianych

Produkty wykonane z drewna można odświeżyć na kilka sposobów. Jeśli blat był pokryty warstwą lakieru, wówczas jego powierzchnię warto oszlifować. Można w tym celu wykorzystać zwykłe szlifierki oscylacyjne przeznaczone do domowego, amatorskiego użytku, z papierem ściernym o ziarnistości na poziomie 120. Jeśli blat był olejowany, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym trzymanym w rękach. Po zakończonym szlifowaniu, warto zaolejować blat raz jeszcze lub pokryć specjalnym lakierem wodnym. 

Troska o blat kamienny

Kamień to materiał wytrzymały, który przez wiele lat potrafi nie ulec zmianie. Mimo to należy o niego dbać, a w przypadku powstania przebarwień dokonać jego renowacji. Jeśli w blacie doszło do powstania ubytków – rowków, zadrapań lub skruszeń – można uzupełnić je za pomocą szpachli do kamienia. Warto też regularnie przeprowadzać impregnację przy użyciu dedykowanych do tego materiału środków, które będą przeciwdziałać zwiększaniu się porowatości. 

Odnawianie blatów laminowanych – czy jest możliwe?

Produkty laminowane są często wybierane z uwagi na ich niską ceną, łatwy montaż, szeroką dostępność oraz występowanie w wielu wersjach kolorystycznych. Blaty takie jednak nie zawsze nadają się do renowacji. Jeśli były wykonane z płyt MDF, wówczas lepszym wyborem będzie po prostu zakup nowego blatu. Niekiedy można jednak zdecydować się na renowację, na przykład na odmalowanie blatu lub jego polakierowanie. Warto je przeprowadzać jeśli blat nie jest mocno zniszczony, a jego powierzchnię pokrywa nieduża ilość zadrapań lub ubytków. W ramach renowacji można również wymienić listwy pokrywające krawędzie blatu. 

Przebieg renowacji blatu 

Blaty kuchenne warto odnawiać raz na 1-2 lata, lub gdy ich aktualny stan tego wymaga. W zależności od materiału warto sięgać po dedykowany do niego preparat. Przed jego nałożeniem należy obowiązkowo oczyścić blat, usuwając z niego kurz, pyłki, tłuste plamy i inne powierzchniowe zabrudzenia. Warto oczyścić go na mokro, a następnie osuszyć. Niekiedy konieczne będzie też usunięcie wierzchniej warstwy lakieru, wosku lub innych zabezpieczeń. 

W drugim kroku należy rozprowadzić preparat zabezpieczający. Mogą być to środki olejowe, woskowe lub innego typu impregnaty. Warto użyć w tym celu specjalnego pędzla, który pomoże w wypełnieniu wszystkich drobnych porów i rowków. Impregnat należy pozostawić na około 30 minut, a następnie zebrać jego nadmiar i pozostawić do wyschnięcia na kolejne 12 godzin. 

Niekiedy też zaleca się nałożenie drugiej warstwy ochronnej. Warto aplikować ją po upływie pełnych 24 godzin i podobnie jak pierwszą pozostawić do wyschnięcia. Nie należy przez ten czas narażać blatu na kontakt z wodą lub jakimikolwiek środkami czyszczącymi. 

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź