Jak przyciąć blat kuchenny?

Data2023-06-27

Blat to niezwykle istotne elementy wyposażenia kuchennego, które dobieramy pod kątem ich rozmiaru, miejsca montażu i kształtu. Wiele blatów kuchennych wymaga precyzyjnego nacięcia, by nadawały się do zastosowania w konkretnym pomieszczeniu. Jest to zadanie możliwe do samodzielnego zrealizowania, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim zestawem narzędzi. Poniżej udzielamy porad związanych z przycinaniem blatu, podpowiadamy jak należy wykonać je w sposób poprawny i precyzyjny. 

Wymogi dotyczące przycinania blatu 

Kuchenne blaty wykonywane są z różnych grup materiałów, o rozmaitych parametrach wytrzymałościowych. Mogą być także cieńsze lub grubsze oraz pokryte dodatkowymi warstwami wzmacniającymi ich konstrukcję. Ponadto wielu producentów oferuje możliwość zakupu blatów na metr lub wykonuje je na zamówienie, zgodnie z podanymi przez klientów rozmiarami. Jeśli natomiast wybór pada na blaty gotowe, wówczas konieczne może okazać się ich przycięcie. 

Dotyczy to zwłaszcza blatów wykonanych z drewna, blatów laminowanych, blatów z płyt, a nawet blatów szklanych, kamiennych, z lastryko lub konglomeratu. Najłatwiejsze w przycięciu będą blaty drewniane, laminowane oraz płytowe. Łatwe jest też wykonanie w nich otworów na komory zlewu oraz baterię. W tym celu stosuje się specjalne szlifierki kątowe tarczowe oraz wyrzynarki. 

Jak ciąć blaty kuchenne?

Narzędzia wykorzystywane do cięcia blatów powinny być przede wszystkim naostrzone. Zużyte tarcze mogą niezbyt estetycznie przycinać krawędzie, powodując ich nadszarpnięcia. Ponadto trudno zachować precyzję w czasie wykonywania cięć przy użyciu tępych ostrzy. Warto też przygotować wiertarkę, szczególnie jeśli w blacie muszą zostać wykonane otwory pod przewody do baterii. 

Przed rozpoczęciem cięcia należy dokonać pomiarów, określić docelową długość i szerokość blatu. Powinien on być większy o zaledwie kilka centymetrów niż mebel, na którym zostanie osadzony. Blat nie powinien utrudniać korzystania z szuflad ani półek znajdujących się pod nim. W trakcie pomiarów warto zwrócić uwagę na kąty proste oraz odnotować wszelkie odchylenia od nich. Należy też określić miejsce, w którym powinny znaleźć się otwory na baterię i zlew. Należy tego dokonać na podstawie konkretnego wyposażenia, które zostanie w blacie użyte. 

Cięcia należy przeprowadzać powoli i z zachowaniem jak największej dokładności. Miejsca, przez której cięcie przebiega, należy oszlifować szlifierką ręczną lub papierem ściernym. W celu zabezpieczenia przed dostępem wody należy też zastosować specjalne listwy zabezpieczające i silikon, przeznaczone do ochrony krawędzi. Za ich pomocą można też łączyć z sobą dwa różne blaty. 

Ważnym etapem jest też mocowanie blatu do jego podłoża, czyli mebla kuchennego, na którym zostanie posadowiony. W tym celu stosuje się dedykowane do konkretnego materiału kleje montażowe lub też zestawy wkrętów. W trakcie realizacji tego zadania warto zwrócić uwagę ile dokładnie czasu potrzebuje klej na wyschnięcie. 

Choć cięcie i montaż blatu nie są szczególnie trudne, to jednak dla osób niewprawionych mogą okazać się zbyt wymagające. Wówczas lepiej skorzystać z fachowej pomocy montażystów, którzy zrealizują całe zadanie w sposób precyzyjny i sprawny. Najważniejsze, by blat został zamontowany w sposób równy względem swego otoczenia i pozostałych elementów umeblowania kuchennego. 

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź