Jak wybrać i dopasować blat do łazienki?

blat łazienkowy
Data2023-06-17

Blat łazienkowy pełni ważną funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Powinien dodawać pomieszczeniu elegancji, łączyć elementy wyposażenia w spójną estetycznie całość oraz dopełniać łazienkowej aranżacji. Do istotnych kwestii należy przede wszystkim materiał, z którego blat został wykonany, a także jego dopasowanie do umywalki. Poniżej udzielamy praktycznych porad skierowanych do wszystkich osób stających przed zadaniem zakupu nowego blatu łazienkowego. Podpowiadamy jak wybrać produkt wytrzymały i estetyczny, który przez wiele lat będzie pełnił swoje funkcje i zachowa wyjściowy wygląd w stanie niezmienionym. 

Materiały na blaty łazienkowe

Produkty takie jak blaty kupujemy raz na wiele lat. Spodziewamy się, że będą trwałym i wytrzymałym elementem zabudowy łazienkowej. Dlatego warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób wykonania blatu oraz użyte w tym celu materiały. Najważniejsze jest, by blat był odporny na wpływ wilgoci, wielokrotne czyszczenie oraz uszkodzenia typu mechanicznego. Do chętnie stosowanych materiałów należą: drewno, płyty laminowane, kamień, kompozyt, lastryko, szkło, płyty ceramiczne oraz gipsowo-kartonowe. 

Blaty drewniane mogą być wykonane z rodzimych jak i egzotycznych gatunków – dąb, jesion, buk, teak, iroko, cedr, jatoba. Blat taki należy regularnie impregnować w celu zabezpieczenia przed wpływem wilgoci. Większą wytrzymałością odznaczają się blaty z drewna klejonego niż litego, które są bardziej odporne na odkształcenia. 

Płyty laminowane mogą być dobrym wyborem z uwagi na ich właściwości ochronne. Są zabezpieczone ochronną warstwą laminatu. Ponadto są dostępne w wielu wersjach, o rozbudowanej kolorystyce i wykończeniu. Mogą też imitować inne, bardziej ekskluzywne materiały, przebijając je niską ceną.

Blaty kamienne należą do najbardziej eleganckich, a zarazem wytrzymałych. Są w niewielkim stopniu nasiąkliwe, wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz regularne czyszczenie. Najczęściej wybór pada na marmur, alabaster, kwarcyt, granit. Popularnym wyborem są też blaty konglomeratowe, wykonane z różnych mieszanek kruszców, połączonych żywicą epoksydową. 

Do materiałów wartych uwagi, choć wybieranych rzadziej, należy też lastryko. Jest to oszlifowana masa złożona z betonu i kruszywa kamiennego. Materiał ten jest ciężki, ale wysoce odporny na wilgoć i inne szkodliwe oddziaływania. Wymienić warto także blaty szklane, łatwe do utrzymania w czystości, wykorzystywane głównie w nowoczesnych aranżacjach. Ponadto stosuje blaty wykonane z płyt ceramicznych oraz gipsowo-kartonowych. 

Blat dopasowany do umywalki 

Głównym zadaniem blatu łazienkowego jest podtrzymywanie umywalki. W tym celu należy dopasować jego rozmiar oraz konstrukcję do typu armatury, z jakim zostanie połączona. Do umywalek nablatowych można wykorzystać dowolny typ blatu. Warto jednak pamiętać, że jest to armatura dość ciężka, dlatego cały mebel powinien w dużym stopniu wytrzymały, solidnie wykonany i stabilny. 

Umywalki wpuszczane w blat wystają w niewielkim stopniu ponad jego wysokość. Wymagają wyboru blatu wyposażonego w dopasowany do ich rozmiaru otwór. Często wybierane są od razu z dedykowanym dla nich blatem. 

Umywalki podblatowe są pod wieloma względami praktyczne i ergonomiczne. Pozwalają zaoszczędzić dużo wolnego miejsca, jednak podobnie jak umywalki wpuszczane, wymagają dysponowania blatem posiadającym przewidziany dla nich otwór. 

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź