Konglomerat kwarcowy powstaje z połączenia drobno zmielonych minerałów kwarcowych z pigmentami i żywicami poliestrowymi. Mieszaninę…
Projektując zabudowę kuchenną warto zwrócić uwagę na parametry takie, jak wysokość blatu kuchennego, czy jego głębokość. Parametry te mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia oraz ergonomii pracy w kuchni. Jaka jest optymalna wysokość blatu kuchennego? Kiedy warto rozważyć montaż blatu na niestandardowej wysokości?
Kubatura zabudowy meblowej oraz wymiary blatu roboczego, w szczególności jego wysokość, głębokość i szerokość w sposób bezpośredni wpływają na komfort pracy w kuchni. Trudno czerpać przyjemność z przygotowywania posiłków czy pieczenia ciast, kiedy aranżacja kuchni wymusza trwanie w nienaturalnej pozycji. Odpowiadając na pytanie o to, na jakiej wysokości powinien być zamontowany blat roboczy operujemy uśrednionymi danymi. Oznacza to, że montaż blatu zgodnie z podanymi wymiarami może się okazać niekomfortowy dla Ciebie, zwłaszcza jeśli jesteś osobą niską lub bardzo wysoką. Wówczas warto rozważyć wykonanie mebli kuchennych na wymiar i dostosowanie wysokości blatu kuchennego do wzrostu domowników.
Blat stanowi podstawowy, a co za tym idzie najczęściej użytkowany element zabudowy kuchennej. Dlatego musi być funkcjonalny. Standardowa wysokość, na jakiej montuje się blaty kuchenne granitowe czy blaty kuchenne z konglomeratu to ok. 85-86 centymetrów od podłogi. Dlaczego?
Miło byłoby przeczytać, iż standardy zabudowy meblowej wynikają z ergonomii i świadomego podejścia do kreowania przestrzeni. W praktyce, standardowa wysokość blatu roboczego przez lata była zdeterminowana standardowymi wymiarami dolnych szafek, których wysokość wynosi ok. 72 centymetrów. Jeśli do tej wysokości dodamy wysokość cokołu/nóżek oraz grubość blatu wynoszącą od 3 do 4 centymetrów uzyskamy wskazaną wcześniej wysokość ok. 85-86 centymetrów. Blat na takiej wysokości jest komfortowy dla osób o średnim wzroście. Osoby znacznie niższe powinny rozważyć montaż blatu na niższej wysokości. W przypadku osób o wzroście ok. 180 centymetrów i wyższych ergonomia pracy wymaga montażu blatu wyżej.
Dostosowanie wysokości blatu kuchennego do wzrostu jest bardzo łatwe. Od wysokości, na jakie znajduje się łokieć należy odjąć od 10 do 15 centymetrów. Różnica stanowi optymalną wysokość, na jakiej powinien się znaleźć nasz ergonomiczny blat kuchenny. A co w sytuacji, w której domownicy znacząco różnią się wzrostem?
Nierzadko różnice we wzroście dorosłych domowników są bardzo duże. To uniemożliwia wyznaczenie jednej optymalnej wysokości, która zadowoli wszystkich. Wówczas wysokość blatu warto dopasować do wzrostu osoby, która najczęściej pracuje w kuchni. Kompromisem może być również dopasowanie zabudowy do wzrostu wyższej osoby i wykonanie na zamówienie stopnia, który ułatwi niższej osobie wygodne korzystanie z blatu. W każdej sytuacji warto szukać rozwiązania, które będzie optymalne. Wówczas każdy z domowników będzie się mógł cieszyć przyrządzaniem posiłków i miło spędzać czas w kuchni.