Jaki wybrać blat do kuchni – jasny czy ciemny?

jasny blat kuchenny
Data2023-06-23

Wybór pomiędzy blatem kuchennym jasnym a ciemnym to nie tylko kwestia wyłącznie estetyczna, ale również w dużym stopniu praktyczna. Odmienna kolorystyka wpływa na poziom widoczności zabrudzeń i uszkodzeń, które mogą pokrywać powierzchnię blatu. Warto dopasować jego kolor do zamierzonego sposobu i częstotliwości korzystania z kuchni, a także do przyzwyczajeń domowników. Blat powinien zostać wpasowany w estetykę swego otoczenia, jak również uczynić je maksymalnie komfortowym w czasie codziennej pracy. 

Jasne blaty w kuchni – najważniejsze zalety i wady

Blaty jasne są często wybierane do kuchennych wnętrz. Pasują doskonale do popularnych stylów aranżacyjnych – rustykalnego, skandynawskiego, boho. Jasny odcień pomaga rozświetlić pomieszczenie, czyniąc je maksymalnie przejrzystym i wygodny w czasie przebywania na co dzień. Ponadto blaty jasne będą optycznie powiększały kuchnię oraz swoje bezpośrednie otoczenie. Są tym samym zalecane do stosowania w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. 

Blaty w jasnych odcieniach wyglądają w dużym stopniu profesjonalnie. Kojarzą się z czystością, higieną i sterylnością. Z łatwością można dopasować je niemal każdego kuchennego wyposażenia, bez obaw o uzyskany efekt aranżacyjny. 

Ważną zaletą wyboru blatu jasnego jest też jego łatwe oświetlenie. Nawet niewielkich rozmiarów lampa lub kinkiet mogą w stopniu wystarczającym doświetlić jego powierzchnię. Ma to olbrzymi wpływ na sprawne przeprowadzanie wszystkim kuchennych obowiązków. 

Oczywiście jasne blaty kuchenne mają też pewne minusy. Przede wszystkim mogą niezbyt pasować do kuchni urządzonych w typowo domowym, przytulnym stylu, w których dominują brązy i inne ciepłe barwy. Biel może w takim otoczeniu wydawać się nieprzyjemna i nadmiernie kontrastować ze swoim otoczeniem. Ponadto na powierzchni jasnych blatów są wyraźnie widoczne wszelkie zabrudzenia i zarysowania. By uniknąć nieestetycznego efektu, blaty jasne należy regularnie czyścić oraz poddawać renowacji. 

Ciemne blaty do kuchni – kiedy i dlaczego warto stosować

Blaty ciemne, jeszcze przed dwoma dekadami uważane ze ekscentryczne, są obecnie wybierane coraz częściej. Przede wszystkim świetnie pasują do wielu stylów i kuchennych aranżacji, zwłaszcza tych urządzonych nowocześnie i minimalistycznie. Są także doskonałym wyborem do kuchni eleganckich oraz tych w stylu glamour. 

Szczególnie atrakcyjne wyglądają ciemne blaty o lakierowanej lub oszlifowanej powierzchni. Mogą zostać doświetlone odpowiednio dobranymi listwami LEDowymi, które świetnie podkreślą aranżację całego pomieszczenia. Ponadto czerń znakomicie pasuje do innych barw – fioletu, zieleni, brązów, a także złotych wykończeń i srebrnych dodatków. 

W niektórych kuchniach ciemny blat może być jednak nietrafionym wyborem. Warto zrezygnować z niego w przypadku kuchni małych, o ograniczonym metrażu. Mógłby niepotrzebnie je przytłaczać oraz optycznie pomniejszać. Ponadto blaty ciemne nie będą pasować do kuchni słabo oświetlonych. Wymagają nie tylko dostępu do dużego okna, ale również mocnych systemów oświetleniowych. W innym wypadku, powierzchnia blatu może być nieprzejrzysta. 

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź