Obudowa kominka z kamienia – co wybrać?

Obudowa kominka z kamienia – co wybrać?
Data2022-12-05

Kominek to bardzo efektowna i praktyczna ozdoba salonu. Ciepło, które bije od niego w chłodniejsze wieczory sprzyja ogólnemu relaksowi, dlatego też kominek powinien być obowiązkowym elementem (nie tylko dekoracyjnym!) każdego domu. Aby jednak prezentował się naprawdę elegancko, konieczna jest właściwa aranżacja – obudowa kominka z kamienia – co wybrać i dlaczego warto postawić właśnie na kamień?

Charakteru i ponadczasowej elegancji kominkom nadają przede wszystkim obudowy. I choć estetyka z pewnością jest bardzo istotna, pod uwagę należy wziąć także bezpieczeństwo, bo to od niego de facto zależy, jak obudowany zostanie kominek. Materiały, które tworzą wierzchnią warstwę kominków muszą bowiem być wykonane z materiałów niepalnych, być odporne na wysokie temperatury i łatwe w utrzymaniu czystości. Wszystkie te cechy posiadają kamienie – a które najlepiej będą prezentować się w eleganckim salonie?

Obudowa kominka z kamienia 

Niewątpliwą zaletą obudowy kominka z kamienia jest jej trwałość. Kamień jest odporny na wysokie temperatury, które mogą prowadzić nie tylko do jego pęknięcia, lecz również pożaru. Dodatkowym atutem jest łatwość czyszczenia, co niestety w przypadku różnego rodzaju palenisk bywa dość uciążliwe – sadza jest tłusta, wymaga specjalnego podejścia do czyszczenia, a im bardziej porowata powierzchnia, tym utrzymanie jej w czystości jest trudniejsze. Obudowa kominka z kamienia może pozostać elegancką przez cały czas – nawet po długim intensywnym paleniu wystarczy przetrzeć ją szmatką z dedykowanym płynem, by palenisko odzyskało swój blask.

Różnorodność kamieni sprawia natomiast, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Obudowa kominka z kamienia może bowiem zostać wykonana z ponadczasowego marmuru czy granitu, ale również z onyxu czy trawertyny. Kamień kamieniowi nie jest równy, a nawet ten sam rodzaj materiału może odznaczać się różnymi i unikalnymi pęknięciami, rysami czy przebarwieniami, które sprawiają, że każda obudowa jest po prostu wyjątkowa i niepowtarzalna.

Która obudowa kominka z kamienia będzie najlepsza?

Wybór ostatecznego materiału, z jakiego zostanie wykonana obudowa kominka z kamienia powinna zależeć przede wszystkim od właściciela domu – wiele osób decyduje się na spójną aranżację i wykonuje zarówno obudowy, jak i blaty kuchenne z tego samego materiału. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie kamienia jako podkładki pod kominek, która nie tylko dopełnia całą aranżację, ale chroni również podłogę przed uszkodzeniami, jakie mogą być wynikiem upadnięcia żaru.

Decydując się na obudowę kominka z kamienia warto postawić na ponadczasowe wzory kamienne, które będą dobrze współgrać zarówno z minimalistycznym wnętrzem, jak i z rustykalnym eklektyzmem – kamienna obudowa kominka jest na tyle trwała, że nie wymaga ona częstej wymiany, a zatem może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Uniwersalność w takim wypadku ma duże znaczenie, bowiem pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Doskonale w tej roli sprawdzą się ponadczasowe granity i marmury, które świetnie współgrają z każdym rodzajem wnętrz, zaś onyx może wprowadzić magię, która w mgnieniu oka przeniesie nad do luksusowej chatki w górach. 

Wybierając obudowę kominka z kamienia stawiamy nie tylko na jakość i elegancję, ale przede wszystkim – na bezpieczeństwo. Czy nie jest on najważniejsze?

LIMITOWANA PROMOCJA NA BLATY - Odbierz rabat -15%
Sprawdź